השירים שלא נכנסו למצעד ה-500 של 7 לילות/ פוסט אורח

איציק (אסקלנטה) גונן מוסיף את הבחירות שלו
(וגם לילי טיילור בקטנה)

———————–


כל בחירה היא אישית, ומטבע הדברים אינה יכולה לייצג את כולם. במצעד ה-500 היו הרבה בחירות טובות בעיני, חלקן אפילו נועזות (גיבור צבא ההגנה של פוליאנה פרנק), וחלקן האחר סתמיות ולא ממש מייצגות. אז הנה כמה תיקונים.

בתוספת ניסיתי לתת מקום לשירים ישנים ולא רק לחדשים יותר, שלא יגידו שאני הולך לקצוות הלא-מייצגים. בטח מחר בבוקר אזכר בעוד כמה.

התוספת שלי, לא לפי סדר מחייב:
1. עין גדי – השיר שנכתב ע"י שני בחורים צעירים (איתן פרץ ודב אהרוני, שאז הסתתר מאחורי השם דיבון), לאחר שהיו בעין גדי במחנה עבודה של התנועה, או משהו כזה. הביצוע המקורי היה של צמד לא מוכר עד אז, טובה בן צבי ושמואל בר-זכאי, אך אני מעדיף את הביצוע המושלם של יהודית רביץ.


2. עוד לא תמו כל פלאייך ("ארצנו הקטנטונת, ארצנו היפה, מולדת בלי כותונת, מולדת יחפה…) – שירם של יורם טהר-לב ורמי קליינשטיין בביצוע המצוין של להקת פיקוד צפון עם הסולו הבלתי נשכח של יסמין גמליאל.


3. בלדה על אדון כמעט וגברת כבר – של חנוך לוין ויהודית רביץ. השיר הזה הוא תמצית מזוככת של כל כתיבתו המחזאית של חנוך לוין על ההחמצות של חיינו. "אדון כמעט אהב את הגברת כבר. כמעט אמר לה זאת, אבל הוא לא אמר… ועוד אביב חלף וסתיו נוסף נגמר, והאדון כמעט ראה בלב נשבר, כמה הפסיד כל השנים שלא אמר את דבר אהבתו אל הגברת כבר…". טקסט מופלא.


4. בוא חיל של שוקולד – חנוך לוין ושמוליק קראוס. שיר שמראה שגם אם החלונות הגבוהים היו קודם כל להקת פופ, הרי שהם לא היססו לקחת ולשיר את אחד הטקסטים הכי קשים וביקורתיים כנגד הממסד, בתקופה שבה חוץ מחנוך לוין לא רבים העיזו לעשות זאת. "בוא חיל של שוקולד, בוא אלי אל המשלט, שב תנוח אל תירא, ותשוב לעפרך…".


5. מדינה קטנה – סנדרסון, רכטר ולהקת כוורת. שיר מקסים על ארצנו "במקום די רחוק, קרוב לכאן… שני בתים, שני סוסים, שלושה עצים, נוסעים תמיד ברגל, שרים שירים בלי דגל, נושמים שנים ללא סיבה…", נונסנס במיטבו!6. ארול – מאיר אריאל. השיר על המתנדב האולטימטיבי, אחד מאלה שהציפו את קיבוצינו (גם את שלי) ולימד אותנו איך באמת נראים החיים. "בסוף מצאו אותו זרוק מתחת עץ אשכוליות אחד, חשבו שזהו זה, הרי הכל יכול להיות מחד, מאידך התברר שזה לפי שעה בסדר שתי סטירות הוא התעורר…". השיר ארול, מספר שלום חנוך שהפיק את אלבומו הראשון של מאיר אריאל "שירי חג ומועד ונופל", הוקלט בטייק אחד, שזה באמת יוצא דופן לשיר כזה, יחד עם קולות הרקע של יהודית רביץ ונורית גלרון.7. ברית לא מותרת – שירה של אסתר שמיר אותו היא מבצעת ביחד עם שלמה ארצי. "לכאורה עוד פגישה מיותרת, שני זרים נתקלים זה בזה, הוא מזכיר נשכחות היא נזכרת, הן זו יד המקרה…". אחד הדואטים היותר יפים (מילים ומנגינה) שנוצרו כאן.


8. שיר חיל – המילים של החיל נמרוד גאון (נלקחו ממכתב שכתב) והלחן של שלמה ארצי. השיר שאומר המון לכל מי ששירת בצבא, וגם השיר שהביא אלינו את ג'ניס ג'ופלין. "כי אני אדם המחופש לחיל, כפות בכתונת משוגעים אז בכי לי ילדה על רגעי הבדידות, ובכי ילדה על הציפיות, על השנים, ובכי על שני לבבות אוהבים ורחוקים". חזק!


9. זיוה – שירו של עמי לוי בביצועה של פוליאנה פרנק (שרון בן עזר). יש בטח רבים שהשיר הזה לא אומר להם כלום, אך בשבילי הוא היה משהו מיוחד, וכבר אמרנו שהבחירה היא אישית. "לי זה לא אכפת אם שמך הוא מעוות, או אם הוא נשמע כמו שם של מחלה, עושה לי די בסדר וזה מה שקובע, והחזה שלך הוא משהו משגע…".


10. אתה לי ארץ – של טהר-לב ונורית הירש בביצוע ירדנה ארזי. בחירה מפתיעה בשבילי, תודו, אבל היי, אמרנו שזה מצעד שמייצג את כל שנותינו וכל זרמינו, הלא כן? "אני פוסעת חרש בשבילך, אני נוגעת בעשבי הזמן, אני לומדת את כל משעוליך, חונה ליד כל מעיין…". כן, לא רק ביאליק ידע לכתוב שירים אירוטיים במסווה של תיאורי טבע.11. עדינה – להקת פונץ', מילים לחנים שירה ("חיל אמריקאי במיטה"). שיר מדליק ומיוחד בעיני של להקה שלא הגיעה למיצויה וחבל. אני מניח שגם הוא יתויג ע"י רבים כזניח, אבל שוב, זו בחירה שלי.12. רותי – לחן רוסי עממי ומילים של חיים חפר ("לי כל גל נושא מזכרת"), בביצוע אריק איינשטיין. שיר המדורות הקלאסי מאז ימי תנועת הנוער, ועד היום. קלאסיקה במיטבה!13. זה הכל בשבילך – מילים ולחן דני סנדרסון, ביצוע יחד עם מזי כהן. דואט משובח, והפעם לא נונסנס אלא דברים היוצאים מהלב ומתכתבים עם "דון קישוט" של יונתן גפן ועם אבא סרוונטס כמובן, וגם עם התפסן בשדה השיפון ("לאן הברווזים עפים כשהאגם קפוא?").ולסיכום החמישייה הפותחת של אסקלנטה (שמופיעה במצעד ה-500):
1. שיר הרעות
2. סוף עונת התפוזים
3. שיר כאב
4. סליחות
5. למה לי לקחת ללב

—————————————


ועוד שלושה של לילי טיילור
1. אהובתי שלי לבנת צוואר


2. חלומות שמורים


3. בכרמי תימןועוד כמה הערות של טל אלכסנדרוביץ-שגב.

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה אצבעות חג, פוסט אורח, שוטף פלוס 30, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

36 תגובות על השירים שלא נכנסו למצעד ה-500 של 7 לילות/ פוסט אורח

 1. לילי ט הגיב:

  "עוד לא תמו כל פלאייך"? נו טוב. ובאמת מזעזע לחשוב ש"עין גדי" לא שם, אבל ליאור נרקיס ושלומי שבת כן, וגם "אהבה היא שיר לשניים" המעפן.
  לדעתי "רותי" לא נבחר כי הלחן שלו רוסי.
  ו"אני שומע שוב" לא נבחר, זה באמת …שערוריה. ואם כבר ש. ארצי, מה עם "אני נושא עימי"? זה השיר! וקשה לי להאמין

  עצם הפרוייקט היה בעייתי וממש כאב לי בכל הגוף בגללו. הטעויות, הבחירות התמוהות, וגם רמת הטקסטים, שלא אופיינית לכותבים השנונים והצלולים בדרך כלל (רונה ק. יהודה נ, ובטח שניסים קלדרון, שהקיסמותו מכנסיית השכל ומברי סחרוף מורגשת בהרבה בחירות).

  מקהלת אנקור? המממ. יזהר כהן/חווה אלברשטיין עושים את זה קצת פחות…. גבעטרוני.

  אהבתי

 2. שכחתם? הגיב:

  מה עם עוגה עוגה עוגה במעגל נחוגה?
  שיר אלוהי.

  אהבתי

 3. דודאים הגיב:

  בשום מקום לא נכתב איך התבצעה בחירת השירים, כמה ניקוד נתן כל בוחר, איך נערך שקלול הקולות ומי סידר את המצעד. ההשמטה הזו חשודה מאוד במיוחד במקומות שברור שיש סגירת חשבונות של ידיעות אחרונות – רק שיר אחד של ריטה??? יה רייט…

  אהבתי

 4. פונצ' בננה הגיב:

  לכתוב על פונץ' שהיא להקה "שלא הגיעה למיצויה" זה די מצחיק, בעיקר בהתחשב בבחירת השיר… לידיעתך אסקלנטה, פונץ' ויוסף בבליקי ממשיכים עדיין ליצור להקליט ולהופיע, שווה לחפש. אולי פשוט לשאול את השכן (לשעבר?) בועז כהן.

  אהבתי

 5. השכן (המח הקטן) הגיב:

  אסקנלטה זה שלא שמת את "ארץ"(נתן יונתן) ברשימה שלך, וזה לא נובע משכחה מיקרית ,מראה שכנראה התלמוס שלך ממש עבר שינוי דרסתי בהודו….או שזה השפעות אחרות על המערכת הלימבידית?
  או שזה סתם בעיה בהיפוקמפוס?
  עדין לא מאוחר להוסיף!
  לא נעבור לסדר היום!!!!

  אהבתי

 6. השכן (המח הקטן) הגיב:

  עדיף בבצוע של חווה.
  ומה עם "ברית עולם"? ואם רותי, אז מה עם את חרותי?(מיי ליברטה , מוסטקי תרגום טהר לב)
  ואם רוסים אז מה עם עירי נוחמה?
  ומה עם שי?(רחל-שמר)?
  ומה עם דודו זכאי גדול זמרי ישראל?

  אהבתי

 7. בת הטוחן הגיב:

  אחד היפים שלא היו שם:
  אבי בללי – "כנפיים שבורות"
  (שיר הנושא מתוך הסרט באותו השם)

  אהבתי

 8. שה ל.. הגיב:

  מאסקלנטה אני מצפה ליותר….
  ואני לא קורא ידיעות,
  אה, זה רק מה שלא הופיע ב500?

  אהבתי

 9. מיטל הגיב:

  באמת תהיתי מי יושב לקרוא את הדירוגים הטפשיים האלה.

  אהבתי

 10. אסקלנטה הגיב:

  חזרתי אחרי כמה ארוחות חג, ותרשו לי כמה התייחסויות קצרות:
  לשכני צג, אתה צודק! "שיר ארץ" של נתן יונתן וסשה ארגוב, בביצוע חוה אלברשטיין, היה אצלי ברשימת ה-20 שהבטחתי לולווט, אבל היא שמה לי דד-ליין וזה מה שהספקתי בין תשע לעשר בבוקר. בכל מקרה הנה טעימונת: "ארץ שיושביה היא אוכלת, וזבת חלב ודבש ותכלת, לפעמים גם היא עצמה גוזלת את כבשת הרש…".

  ללילי – גם את צודקת, וגם "אני נושא עמי" של אורלנד וזהבי, בביצוע שלמה ארצי הוא חלק מרשימת ה-20 החסרים שלי ("…בואי נצא שוב לחוצות אותם הלכנו, אל ספסלי האהובים בגן העיר, אולי נפגוש עוד בפנים אשר שכחנו, אולי נשמע עוד מחדש אותו השיר…".

  ואם אתם שואלים מה הם שלושת הנותרים (בדרך ל-20) אז הנה: "בלילות של ירח מלא" של ערן צור, "סוף לסיפור" של רוטבליט ורביץ, ואחרון חביב, "אני גדליה רבע איש" של אלתרמן ווילנסקי, בביצוע צלילי הכרם.

  אהבתי

 11. נינו הגיב:

  אגב, הערה קטנונית: שער הרחמים של מאיר בנאי מופיע פעמיים – במקום 180 ובמקום 300 ומשהו. נכון, שיר מצוין, אבל לא שווה שני אזכורים

  אהבתי

 12. הקטנונית הגיב:

  סתם הערה קטנונית, רק אני שמתי לב שמספר 180 ומספר 332 הם אותו השיר – שער הרחמים?

  אהבתי

 13. קובי הגיב:

  הרשימה הזו היא שרלטנות בהתגלמותה אבל יש בה ברכה בגלל הנוסטלגיה. ואני אתייחס רק לעשרת הראשונים

  וידוי מס' 3 הוא שיר דוחה ומגעיל על דם רע ופחדים, גם אם יש לו מעמד בגלל המחבר והמבצעת. אני מעדיף לזכור את זוהר ארגוב בלל הפרח בגני ולא בדד מס' 6. לדעתי "מדינה קטנה" עדיף על ילד מזדקן ושניהם נכסי צאן ברזל.

  צריך להכניס ל-500 את "סוף העולם" של נינט בגלל אהוד מנור כמובן

  אהבתי

 14. רוני הגיב:

  ואיך אפשר בלי אחד משירי האהבה הכי יפים בעברית. שוב סנדרסון עם שורות יפהפיות כמו
  "לא רוצה כל ערב/לצאת ולחפש/תרגום בגוף אחרת".

  אהבתי

 15. רבקולית הגיב:

  v,*G, אני חושבת שצריך להוסיף בקטגוריות שלך (הבלחות, שוטף + 30 וגו') גם "למיטיבי לכת".

  אני כשלעצמי לא צלחתי את ה-500, אבל היה נדמה לי שלא ראיתי שם דייויד ברוזה. הכצעקתה?
  .
  .

  * G for Jesus

  אהבתי

  • רבקולית הגיב:

   טוב, נו, אני אשב לי כאן לבד בחושך ואחכה לתשובה.

   אהבתי

   • velvet הגיב:

    דרישתך מוגזמת:
    זה לחפש בכל החמש מאות, שמות שירים שאני לא יודעת בכלל
    (דיוויד ברוזה? אני לא שם)

    אם תגידי שם שיר אחפש ברשימת ה-500 האלפביתית שהכנתי. אבל לא אוכל להגיד לך באיזה מקום
    (כאילו שזה משמעותי).

    אהבתי

  • רבקולית הגיב:

   לא משנה, סתם נדמה לי שלא ראיתי שם שום ברוזה, הוא לא מאוד שוב לי (וידוי מביך: הערצתי אותו בגיל 15). אם כבר שיר שלו הייתי הולכת על הקלאסיקה של כל הזמנים עם יעל לוי – שיר אהבה בדואי
   .

   .
   .
   וכן, גם לי מצעד ה-500 נראה מטופש. בנוסף, אוהבי שלמה ארצי הם מבחינתי פסולי חיתון, אריק איינשטיין, שלום חנוך וגידי גוב לא עושים לי כלום, ומנעד האהבות שלי במוזיקה ישראלית כנראה לא יעניין מאוד את עורכי 7 לילות (כיוון שאני גם לא לקוחה פוטנציאלית של העיתון הכל בסדר).

   אהבתי

 16. אורי הגיב:

  והנה הבחירה הפרטית שלי (רק שיר אחד. לא 500): http://www.aplaton.co.il/story_521

  אהבתי

 17. אלברט פירות הגיב:

  מה עם "הכדור האחרון" של אנרגיה חולנית?

  אהבתי

 18. תום הגיב:

  יש מקום בו אפשר להוריד את ה500 שירים הללו?

  אהבתי

  • velvet הגיב:

   להוריד את מה?
   זו רשימה שהתפרסמה ב-7 לילות האחרון. עיתון מודפס שאין לו ייצוג אינטרנטי.
   יחד עם זאת יש לי את רשימת ה-500 מסודרת על פי ה-א'-ב', רק שמות שירים, בלי מבצעים ובלי דירוגים, בקובץ וורד.

   אהבתי

 19. גיא הגיב:

  ואיפה לעזאזל "ארץ ארץ ארץ" של אילנית?!

  ארת שנאהב היא לנו אם ואב הוא ההמנון האמיתי של המדינה.

  כל עוד השיר הזה לא מופיע שם, וליאור נרקיס לדוגמה כן, יש כאן בעיה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s