תיק תקשורת חזק ברטרו

http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=3285467&server=vimeo.com&show_title=1&show_byline=1&show_portrait=0&color=&fullscreen=1
תיק תקשורת 19.2.09 -חלק 1 from the7eye on Vimeo.

אפרופו רשימת החיים הטובים של אברהם הירשזון, החליטו בתיקתק שורת לפשפש בציציות התקשורת ולבדוק מה מקבלים עיתונאים מיחצ"נים. לצורך כך גייסו את ארי ליבסקר מגלובס, בזכות כתבה שלו מ-2005, כלומר מלפני ארבע שנים וחודש בדיוק, בה חגג לו ליבסקר שבוע, לצורך הכתבה, על חשבון יחצנים.
 
אז ליבסקר ישב באולפן, ואיתו היחצן משה דבי וידידנו יוסי בר מוחא מאגודת העיתונאים, וכולם צקצקו בלשונם, ובר מוחא אמר "קודם כל אני מאוד משבח את הכתבה הזו, זו כתבה שהייתה אמורה – טוב שהיא נעשתה היום – אבל היא הייתה אמורה להיות מזמן".
guess what? היא הייתה מזמן!
איש לא טרח לתקן את בר מוחא, כולל ליבסקר, שהוא ודאי היחיד באולפן שידע שהכתבה נכתבה לפני שנות דור.

אולי שווה היה לבדוק מה קורה היום? להתחקות אחר כתבות עכשוויות שמקורן בטובות הנאה? לא, זה מסובך, כי כמו שאמר עמנואל רוזן, העיתונאים לא רצו למשת"פ.

עדכונים: 1. ליבסקר מוסר שהוא דווקא כן תיקן ואמר שהכתבה היא מ-2005, אבל דבריו הושמטו בעריכה. זה הופך את המצב חמור יותר: מטעות אנוש (נניח), להטעיה בזדון.
חבל מאוד. כך אפשר היה לשאול את ליבסקר איך השפיעה הכתבה, אילו הדים היא עוררה, מה יחסיו עם היחצנים בארבע השנים האחרונות, האם הוא עוד מוזמן לאירועים ומקבל מתנות, וכן הלאה. 
 
(2. אגב: ליבסקר הוא זה שערך תחקיר על ניגוד האינטרסים בין עבודתו של המנחה הקודם, חיים זיסוביץ` כיחצ"ן לבין עבודתו בחינוכית.
זיסוביץ` עזב את התוכנית ועבר לדברר את בר אילן רק שמונה חודשים לאחר מכן, ולא בגלל החלטת מועצת העיתונות.)
– –
למעשה כל התוכנית דהיום הייתה בסגנון רטרו.
"גורם בפוליטיקה הציע לי לבדוק מה קורה בישראל היום", אמר המנחה, כי באמת, לא דיברנו עד היום על היחסים בין ישראל היום לבנימין נתניהו
אז באמת? מה קורה?
שום דבר, בישראל היום מודים: אנחנו בעד נתניהו.
וואוו.
לא ידענו.
 
ועוד דבר קטן לסיום: הירשזון לא הוציא 1,715 שקלים בויקטוריה`ס (עם ס`, לא לשכוח) סיקרט, כפי שאמרתם, אלא כ-4,300 שקלים.

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה הספד. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

28 תגובות על תיק תקשורת חזק ברטרו

 1. איימי וויינהאוס הגיב:

  מקסימום סעיף חמישי-שישי בפוסט רגיל.

  אהבתי

 2. ירון הגיב:

  עיתונאים שמקבלים מתנות זה אולי שחור-לבן, אבל מה קורה כשמגיעים לתחום האפרורי, בו עיתונאי מוטס לחו"ל על ידי גורם יחסי ציבור כזה או אחר? הלא מדובר בנסיעת תפנוקים, שבמהלכה העיתונאי עובד מעט שעות. מה הדין לגבי זה?

  אהבתי

 3. אבי הגיב:

  ההבלחות האלו שלך מאוד חביבות עלי. כקורא קבוע, זה נותן לי תחושת אוורור בקריאת הבלוג שלך, מין אפשרות לנשום בין הפוסטים הארוכים, וגם מוכיח את המחויבות שלך לכתיבה (ולא רק למשכורת, נגיד). מאותה סיבה של אוורור, אהבתי גם את מחלקת ההגהה, שהיא מעין `קומיק רליף` (חשוב כשלעצמו) בין העיסוקים בתכנים. אני מרשה לעצמי לנחש כי התגובות בנוסח "העיסוק הקטנוני שלך בשגיאות כתיב" הביאו אותך לסגור את הבאסטה, אבל מבחינתי זה קצת חבל. זאת היתה בסך הכול פינה לא מזיקה (גם אם לא הועילה, כדברייך), וחבל שאנשים לא יודעים להבדיל בין עיקר לטפל. מצטער שאני כל כך נחמד הערב. אשתדל להשתפר בפעם הבאה.

  אהבתי

 4. אחד הגיב:

  אם כל אנשי היח"צ בארץ היו עולים על מטוס והמטוס היה מתרסק בים וכל הנוסעים היו נהרגים והייתי קורא כתבה על ההתרסקות אז ללא היסוס הייתי קופץ מהכסא בשמחה ואקסטזה. סתם מחשבה.

  אהבתי

 5. רז הגיב:

  היה קצת אקשן בשיעור סוף סוף.

  אהבתי

 6. עין הגיב:

  השותפים הגרמנים של שוקן בהארץ לא מרוצים מהתוצאות של 2008 ושוקלים את המשך דרכם בישראל. ולוט – כדאי לברר. היית ראשונה בעניין החוב לבנקים, גם אם המספרים לא היו 100 אחוז מדוייקים. גם עכשיו את יכולה להיות ראשונה. שמחתי לעזור (-:

  אהבתי

 7. ולווט הגיב:

  הכולל הרבה סעיפים, ויש פוסטים קצרים, אותם אני מעלה בפרק הזמן החולף בין שני פוסטים סטנדרטיים, כשקורה משהו ואני לא יכולה להתאפק, ויש לי יותר משלוש שורות להגיד, למשל. הפוסטים הקצרים נקראים "הבלחות" (אם תסתכלי, תראי שכך מקוטלג גם זה). תודה.

  אהבתי

 8. ולווט הגיב:

  "הכותבת הייתה אורחת איראנליינס, נתיבי אוויר"

  אהבתי

 9. ולווט הגיב:

  תודה. מדי פעם אחזיר את פינת ההגהה להופעת אורח. ובפעם הבאה – חבוט בי, כן, אני אוהבת את זה!

  אהבתי

 10. ולווט הגיב:

  מה הם אשמים? זה המקצוע שלהם. לא חובה לשתף פעולה

  אהבתי

 11. ארי ליבסקר הגיב:

  דווקא כן תיקנתי, ואמרתי שהכתבה היא מ2005. אבל כנראה שזה הושמט בעריכה. guess what, בטלויזיה גם אפשר לערוך את הטקסטים.

  אהבתי

 12. חןחן הגיב:

  ארי ליבסקר הוא העיתונאי שעמד מאחורי התחקיר בפירמה נגד זיסוביץ`, המנחה הקודם של תיק תקשורת, שעבד במקביל גם כיחצ"ן. אחרי התחקיר, זיסוביץ` התפטר והתמקד בייחצנות.

  אהבתי

 13. לילי טיילור הגיב:

  מכה קלה בכנף, בכל פעם שרשימת הוצאות הסלב של הירשנזון עולה? כמו שדבורית כתבה אמש באומץ רב, ההוצאות במסעדות לא ממש חריגות. הבנאדם גמור, כל לשד החיים נמצץ ממנו, רעוע ומט לנפול על דוכן העדים, והנה נכנסים לו גם לתא המדידות הפרטי (טוב, בעצם ציבורי…)ומפרסמים לו את הפטיש ללבני תחרה? לא הגזמנו קצת עם כל הכבוד לנהלי מנהל תקין? ככה זה אצלנו, תמיד יש מקום לעוד מסמר לקבר ועוד אצבע לחיידק הטורף. כאילו הוא לא עבר מספיק.

  אהבתי

 14. ינתי פרזי הגיב:

  על החוב של הארץ. כתבתי כאן שהחוב של הארץ לבנקים מגיע ל-280 מיליון שקלים. תחקיר אמיץ שלך טען שהרבה פחות. לא שקל אחד פחות. מעניין מה תדוגי עכשיו לגבי השותפים הגרמנים. בטח בהארץ יסבירו לך שהכל בסדר ואחרי חודשיים יתברר ששום דבר לא בסדר. הארץ בצרות צרורות, לא פחות ואף יותר מאשר מעריב. רבים רבים בעולם התקשורת מתפללים שאם עיתון אחד צריך ליפול שהארץ הוא זה שיקרוס ולא מעריב

  אהבתי

 15. אבי הגיב:

  את זה…

  אהבתי

 16. אחד הגיב:

  ה"מקצוע" שלהם כולו מבוסס על תרמית ושוחד. גם כן מקצוע. עבודה לא מוסרית ומסריחה.

  אהבתי

 17. אחד הגיב:

  עכשיו שאני חושב על זה, עצם זה שעבודה לא מוסרית כמו יח"צ השיגה מעמד של "מקצוע" ו"זה העבודה שלהם", או אפילו שם מכובד ונטול קונוטציות שליליות (יחסית) כמו "יחסי ציבור" מעידה עד כמה אנחנו, הציבור, מוכנים לקבל את התעשיה הזאת במקום להוקיע אותה ולבייש את העיתונאים המשת"פים.

  אהבתי

 18. rikyc הגיב:

  תרמית ושוחד? יחסי ציבור זה כלי שיווקי לגיטימי, חלק מהמשחק העסקי. את העובדה שהוא השתלט על העיתונאים יש לתלות בחולשת העיתונות. ולזה שאיחל להם להתרסק במטוס, לך לעזאזל.

  אהבתי

 19. אחד הגיב:

  אם הכוונה בלגיטימי היא לחוקי או מקובל, אז אכן לצערנו יח"צ הוא חוקי והפך לכלי שיווק מקובל. אם הכוונה היא לכשר אז ממש לא. תרמית של צרכנים היא אמנם מציאות המשחק העסקי, אבל היא בפירוש לא מצב רצוי, נחוץ, מוכתב או מוסרי. תרמית ושוחד? כן כן. שימוש בעיתונאים כדי להעביר פרסומת בזמן שמעביר המסר נשאר מוסתר על מנת ליצור רושם של אובייקטיביות הוא תרמית. שימוש במתנות או בטובות הנאה אחרות כדי להשפיע על בעל תפקיד לפעול בניגוד לחובתו (החוקית, המקצועית או המוסרית) היא שוחד. הבאמת תטען/י שחובתו המקצועית או המוסרית של עיתונאי אינה לשמור על אובייקטיביות או לכל הפחות להמנע ממצג שווא של אובייקטיביות?

  אהבתי

 20. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ^*^",",",`אחדהממשק של ההודעות פה פשוט בלתי אפשרי

  אהבתי

 21. ריקי כהן הגיב:

  יש יחצנים מסוימים שמשחדים, נכון, יש עיתונאים מושחתים, אבל יחצנים הם סוכני מידע, וגם מידע צרכני הוא מידע, לעתים מועיל. מעביר המסר מוסתר כי כך צריך להיות, הרי אין שום עניין בלכתוב בידיעה, הדיסק הועבר אלי על ידי היחצן משה כהן. יחצנים מיידעים עיתונאים על מוצרים חדשים, גם ספרים, גם דיסקים, והעיתונאים הרי צריכים לקרוא, להקשיב כדי לכתוב על המוצר הזה, איך אפשר בלי זה? אני מסכימה שבמקרים אחרים, עיתונאי בילה במלון על חשבון יחצן, על מנת לכתוב על המלון, צריכה להיות שקיפות.

  אהבתי

 22. ולווט הגיב:

  אני חייבת לומר, מתנצלת על שחשדתי בך, ומזועזעת עוד יותר. וכן, אני יודעת שגם בטלוויזיה עורכים טקסטים, אבל מי היה מאמין.

  אהבתי

 23. ולווט הגיב:

  זיסוביץ` עוד המשיך בתפקידו די הרבה זמן אחרי התחקיר.

  אהבתי

 24. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ^*^",",",`ולווטתודה רבה, ייבדק.

  אהבתי

 25. ולווט הגיב:

  אני שוב מתנצלת. יהיה בסדר. מתישהו.

  אהבתי

 26. בנקו מת הגיב:

  פרטי של שום אדם , ולא משנה במה חטא ובמה פשע!!! זו חדירה לנימי הפרטיות שעוד נשארו לאדם. וכולם שותקים….

  אהבתי

 27. ולווט הגיב:

  הגלוי לציבור. הנאשם, שתחילה הכחיש הכל, הודה באופן ברור ששיקר. עכשיו הוא טוען שחי חיי דחק וצנע. התייחסות לכרטיס האשראי שלו רלוונטית.

  אהבתי

 28. ולווט הגיב:

  אני לא מתיימרת לעשות "תחקירים" במקרה הנוכחי, ניסיתי לברר, קיבלתי אישור על החוב, אבל לא על מספרים. לא הבנתי: אתה רוצה קרדיט איפה? איך? בתור מי? בתור טוקבקיסט שהיום קורא לעצמו ינתי פרזי? זה הפוסט הראשון בו דובר על החוב בטוקבקים. http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=1408447&passok=yes#response איפה אתה מופיע בו, ואיפה אמרת 280 מיליון? זאת ועוד: אף אחד לא מתפלל ששום עיתון יקרוס, לא הארץ, לא מעריב ולא אף אחד אחר.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s