גל אוחובסקי לקהילה: תרגיעו (פוסט אורח)

מתוך ובאדיבות TimeOut


פרשת הפדופילים היא הזדמנות גם להסתכל פנימה, לתוך הקהילה,
ולהודות שלא יזיק לנו קצת להתאפס

                                                                                 איור: ענת בנדורי

 

את האירוע המכונה בתקשורת "פרשת הפדופילים" אפשר לתקוף מהרבה זוויות, כולן אגב בלתי נעימות. פדופיליה היא עסק דוחה, על זה הרי אין ויכוח. הצרה היא שפדופיליה שמכוונת נגד ילדות, אינה מטילה צל אוטומטי על הקהילה ההטרוסקסואלית כולה. בעוד שפדופיליה כלפי ילדים, ובמיוחד כלפי נערים בגיל ההתבגרות, מייצרת מיד חוסר נחת בדיונים סביב הקהילה ההומואית.

למזלנו הטוב, דווקא אלי ישי וחבר המנוולים המקיף אותו, עשה את הסיבוב האחרון שלו על הקהילה ביום שבו התפוצצה הפרשה. הפעם הוא קשקש איזה הבל על זה שהומואים לא צריכים לשרת בצבא, ומיד חטף על הראש מכל כיוון. כך שלהתנפל על העניין הפדופילי ולהשתמש בו להפחדה כבר לא היה לו כוח. אפשר כמובן לסמוך עליו שהוא עוד יחזור לזה.

על הרקע הזה כדאי לציין נקודת אור יחידה סביב הפרשה. התקשורת התנהגה הפעם באופן הכי הוגן ונאור שאפשר במצב כזה. קראתי, שמעתי וראיתי הרבה מאוד אייטמים בנושא, וכמעט בכולם נמצאה הדרך לדבר על העניין בלי לעשות את הקישור המיידי לעולם ההומואי. המילה הומואים כמעט ולא אוזכרה וגם הטיפול באתר "אטרף" היה ברוב המקרים הוגן ולא מתלהם.

כל זה אינו משנה את העובדה שהפרשה הזאת מעלה מחדש, ובעוצמה רבה, הרבה מהנקודות הלא נעימות הקשורות לחיים ההומו-לסביים. היא מציפה מחדש את רקמות החיים השונות, שחלקן מתנהלות עדיין בחושך, רחוק מהעין הציבורית, מה שמקל על המשתתפים לטשטש את גבולות המוסר, החוק ובוודאי הטעם הטוב.

גבר בן 40 המקיים יחסי מין עם נער בן 14 הוא פושע. גבר בן 40 המקיים יחסי מין עם נער בן 17 לא עובר על שום חוק פלילי, אבל להגיד שזה אסתטי או מוסרי או הגיוני יהיה קשה מאוד. ונשאלת השאלה האם זה רק טעם מקולקל או שזו עוד תוצאה לא נעימה של הדיכוי, ההכחשה, השנאה העצמית, הסטיגמה החברתית ובעיקר הפחד שדוחפים אנשים למקומות האלה. ואם זה עניין של טעם, מותר בהחלט להזכיר ש-40 על 17 זה טעם רע, מאוד רע.

אין ברירה אלא לדבר שוב על הארון. כן, כן, הארון הכל כך שחוק, שכבר נמאס לשמוע עליו. גם הפעם יתברר שכל המעורבים בפרשה הם אנשים שחיים בארון. חלק מהמבוגרים הם פדופילים, כלומר סוטים, במובן הפשוט והמכוער של המילה, ובאופן טבעי הם אינם מדברים על זה במקומות העבודה היוקרתיים שלהם. אבל אני משוכנע שחלק מהנאשמים, הסתבכו בעניין הזה בגלל העובדה שגם בעידן החדש, ההעדפות המיניות שלהם נשארו עמומות.

כשאתה חי בהסתרה, והאינטרנט הוא לצורך העניין החיבור היחיד שלך למציאות, וחייך האחרים מתחילים מדי ערב בשעה שאתה נשאר לבד בבית, קל מאוד להתבלבל ולשכוח איפה עוברים הגבולות. יש לי תחושה שאילו היו הטיפוסים האלה חיים בגלוי, ומחוץ לארון, אילו הייתה להם אופציה לשוחח על זה עם חברים וידידים באופן נינוח הם היו מסוגלים להתמודד עם בני מינם בגיל הגיוני ולא רק עם צעירים שהם כמעט אנדרוגיניים. 

– –

צריך גם להיות אמיצים ולנצל את ההזדמנות הזאת ולדבר על הצדדים הלא נעימים של הקהילה ההומואית בתל אביב. נכון, אטרף הוא בסך הכל פלטפורמה, וכל אחד יכול להתנהג איך שבא לו. הרבה אנשים מצאו שם אהבה, קשר ובן זוג אמיתי. אבל אטרף הוא גם שוק בשר אגרסיבי ובוטה, שחלק מהמשתמשים בו נוטים עם הזמן להקצין את תגובותיהם.

אין כמעט הומואים בתל אביב בלי פרופיל באטרף, וחלקם מוצאים שם סידורי פורקן תוך פחות מחמש דקות. רק שלא צריך להתייחס לזה כאל גורל או להפוך את זה לאטרקציה. בדיוק כמו שמסיבות במועדונים לא נערכות כדי להגביר צריכת סמים או לעודד סקס בתאי שירותים.

בדיוק השבוע סיפר לי מישהו בן 25, שכאשר היה בן 16 הוא פיתה דרך צ`טים גברים מבוגרים ממנו בעשרים שנה. כמו במקרה הנוכחי, שבו קורבן הפרשה שיקר בקשר לגילו באינטרנט, ברור שמי שפגש אותו, הבין שמדובר בקטין. וברור שהם העדיפו להעלים עין, שלא לומר נהנו מכך. וזה הכשל המוסרי הגדול. כי הומואים באופן גורף כבר לא מדוכאים ומי שבוחר להמשיך ולחיות בצללים, צריך לדעת ולזכור שאין לזה יותר תירוצים. שיש אופציה שפויה, תקנית, לגיטימית. שהיא כמובן גם שמחה יותר.

אני לא רוצה להישמע כמו מורה יועצת, אבל נדמה לי שהגיע הזמן שהומואים בתל אביב יתחילו קצת להתאפק. זה לא כל כך נורא, יש בזה אפילו לא מעט חן. אפשר למשל בתור התחלה להפסיק להזדיין בתאי שירותים, ממש כקונספט. וגם את סחרחורת החגיגת/קוק/אקסטזי אפשר קצת למתן. המסיבות בלימה לימה, אם לתת דוגמא, שבהן רוב הקהל צורך אלכוהול וקצת ג`וינטים, הן לא פחות מהנות ממסיבות המועדונים. הן בטח לא פחות טובות למציאת דייט.


אם לנסח זאת בפשטות: העובדה שאתה הומו, אינה מחייבת אותך לחיות על הקצה. זה לא חוק טבע ולא ייעוד. אפשר בהחלט לחיות באופן רך יותר. ובלי כל הסממנים שבשנים האחרונות כאילו הפכו לחזות הכל. הייתי מציע לשירזי לארגן מסיבה שהטייטל שלה יהיה ערב ללא סמים. קשה לי להאמין שיהיה לו האומץ לעשות את זה, ויותר מזה, קשה לי להאמין שהקהל שלו יקנה את הרעיון, אבל נדמה לי שזה יכול להיות ניסיון מאוד מעניין.

בכל מקרה עכשיו הרגע הנכון ליוזמות קהילתיות אחרות. אני יודע שחוג במרכז הגאה נשמע כרגע כמו בדיחה, בטח לא כמו תחליף למסיבה לוהטת. אבל אני בטוח שאם מישהו ירים את הכפפה, אפשר בקלות לארגן שם ערב שבועי שיהפוך לאטרקציה. לא הייתי פוסל למשל ריקודי עם חד מיניים.

– – – –

אחד הפרטים המדהימים על פרשת הפדופילים הוא שאם מקלידים את שמו של החשוד הראשי, זה שכנראה סרסר בנערים והפגיש אותם עם גברים תמורת כסף, מעלה גוגל דף מתוך אתר נוער מוביל. נער אחד מפרסם שם תמונות של החשוד ומזהיר את חבריו כי יש פדופיל שאורב להם, ומציע לכולם להיזהר ממנו. מה שמזכיר שאילו היו כוחות אכיפה בתחום הזה, ייתכן שכל הפרשה האחרונה הייתה נמנעת.

זה גם הזמן להזכיר שהקהילה יכולה גם להגן על עצמה. בארגון הנוער הגאה כבר התחילו לשוחח עם כל החניכים על הנושא, ואני מקווה שבחודשים הקרובים תימצא דרך לחזק אותם ולהסביר להם איך להתנהג במקרים כאלה. אני מניח שארגונים נוספים כמו תהיל"ה (ארגון התמיכה בהורים של) ימצאו גם הם דרכים להתמודד.

צריך לזכור שאנחנו קהילה חזקה. אנחנו כבר לא בארון, יש לנו כוכבי טלוויזיה ופוליטיקאים משלנו. ואנחנו לא יכולים יותר להתנהג כמו חבורה של לוזרים. הגיע הזמן להתמודד גם עם הצדדים היותר מסובכים, לעזור למי שחלש, ולהקיא החוצה את אלה שהם סתם סוטים. בדרך אפשר גם להקים כוח אגרסיבי נגד אלי ישי ודומיו, כמו שהציע לי השבוע אלעד סונגו, העורך של MTV ישראל ואחד ההומואים הכי מוצלחים בעיר. זה יכול להיות ממש כיף. ואסור לוותר.

Uchovsky@timeout.co.il

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה לייב בלוגינג. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

14 תגובות על גל אוחובסקי לקהילה: תרגיעו (פוסט אורח)

 1. Superwoman המקורית הגיב:

  בסוף השבוע הזה.

  אהבתי

 2. Kawaii Baka הגיב:

  אני עוד אתחיל לקרוא Timeout, אם זה מה שמתפרסם שם (משום מה קיבלתי את הרושם שאין שם משהו ששווה קריאה.)

  אהבתי

 3. ולווט הגיב:

  התודה וההערכה בהחלט מגיעות לגל (ול-TA).

  אהבתי

 4. לילי טיילור הגיב:

  ויפה שכולם יודעים מיהו "החשוד העיקרי בפרשה" מיהם כל החשודים, ורק לילי לא.

  אהבתי

 5. גירבוצית החורש הגיב:

  נניח לרגע שהיוזמה של אלי ישי הייתה עוברת. במצב הבטחוני הנוכחי, שכל שנתיים פותחים פה במלחמה מיותרת, אי גיוס ההומואים לצבא היה מועיל לקהילה ובטווח הלא כל כך ארוך מגדיל את מספרם היחסי באוכלוסיה!

  אהבתי

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ^*^",",",`hagintlv`~$~http://hagintlv.blogli.co.il/~$~מילים כדורבנות

  אהבתי

 7. פוזאי הגיב:

  ו 200 שח על 5 פעמים, כל אחד, על בן 15 בגן החשמל זה כן? תסביר לנו שנדע מה טוב ונכון…

  אהבתי

 8. פרופיל 21 הגיב:

  הוא אמר" אפילו בצה"ל עד לאחרונה סימלו הומואים במספר פרופיל"(נדמה לי ש23 ). אנ`לה חובב ש"סעים אבל גם בשנאה צריך לדייק.

  אהבתי

 9. קורא הגיב:

  להגיד שזה בגלל שהם בארון זה קל, אבל השאיפה של ההומואים לזיין רק מה שצעיר, חטוב, מחוסר שערות ובן 17 היא דבר ידוע בקהילה, וזו האמת – לא הסיבה שהם בארון. תתעורר ותסתכל במראה, רבים מכם פשוט אנשים שטחיים וילדותיים.

  אהבתי

 10. ybstlv הגיב:

  ראשית, אני לא רואה את הקשר בין הארון לפרשה. אני לא בעד להישאר בארון. אבל לומר שמי שבארון אז מטשטשים אצלו הגבולות זה קצת דמגוגי. יש פדופילים מחוץ לארון, ויש פדופילים שבכלל לא צריכים ארון כי הם סטרייטים. אני בעד להילחם בארון בלי דמגוגיה זולה. וחוץ מזה, אני מציע שגל אוחובסקי לא ימהר להחיל את הערכים האסתטיים שלו על כולם, בהכללה ובלי לנסות ולהבין אותם. אחרת הוא יישמע קרוב באופן מחשיד לאותם אלה שסבורים שגבר ששוכב עם גבר זה גם משהו דוחה מבחינה אסתטית. כמו שהתגובה הדוחה של ה"קורא" מעלי מבהירה.

  אהבתי

 11. כהןבועז הגיב:

  "גבר בן 40 המקיים יחסי מין עם נער בן 14 הוא פושע. גבר בן 40 המקיים יחסי מין עם נער בן 17 לא עובר על שום חוק פלילי, אבל להגיד שזה אסתטי או מוסרי או הגיוני יהיה קשה מאוד. ונשאלת השאלה האם זה רק טעם מקולקל או שזו עוד תוצאה לא נעימה של הדיכוי, ההכחשה, השנאה העצמית, הסטיגמה החברתית ובעיקר הפחד שדוחפים אנשים למקומות האלה. ואם זה עניין של טעם, מותר בהחלט להזכיר ש-40 על 17 זה טעם רע, מאוד רע." ואני אוסיף: גם גבר בן 40 עם נערה בת 17 זה טעם רע. מאוד רע.

  אהבתי

 12. pf4 הגיב:

  בברכה, אבשלום.

  אהבתי

 13. גירבוצית החורש הגיב:

  פרופיל 21, הורדה לפרופיל 23 מצילה אותם משירות קרבי. לדעתי ההומואים הרוויחו. קורא, הרדיפה אחרי זיון עם צעירים היא לא תכונה הומואית, היא תכונה גברית.

  אהבתי

 14. Fell הגיב:

  אשר אין בקרבם אדם שטחי או ילדותי אחד.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s